OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ocet z jabłek jest ważny dla systemu nerwowego i układu krążenia. Wyrównuje on także równowagę zasadowo-kwasową organizmu. Wbrew pozorom służy odkwaszaniu organizmu. W medycynie ludowej jest powszechnie stosowany ze względu na wysoką zawartość potasu, który jest niezbędny dla naszego organizmu.
Nie należy oczywiście pić ocet w dużych ilościach

właściwości octu jabłkowego  To prawdziwa bomba witaminowa – zawiera m.in witaminy :A, B, C, E, P oraz minerały: potas, wapń, magnez, siarka , fluor, żelazo, sód, fosfor, krzem i miedź. Ocet jest doskonałym źródłem beta-karotenu i antyutleniaczy.
W occie jabłkowym jest około 20 ważnych substancji mineralnych i mikroelementów, a jednym z najważniejszych składników octu jabłkowego są pektyny

Pektyny – Poprawiają procesy trawienia i pełnią szereg pożytecznych funkcji w organizmie, np. obniżają poziom cholesterolu we krwi, poprawiają stan naczyń krwionośnych, zapobiegają miażdżycy, nadciśnieniu itp. Wiele mikroorganizmów jest w stanie rozkładać pektynę.

w kosmetyce
Piękne włosy
Ocet jabłkowy może być stosowany do płukania włosów, po ich wcześniejszym umyciu szamponem. Doda im to blasku i zdrowego połysku. Do pustej butelki po szamponie wlej kubek zimnej wody i dodaj 1/2 łyżki octu jabłkowego. Spłukuj taką mieszanką włosy po każdym umyciu.

Walka z trądzikiem
Ocet jabłkowy ma naturalne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, dzięki temu jest pomocny w walce z trądzikiem. Należy sporządzić tonik w proporcjach – jedna część octu jabłkowego na jedną części wody. Delikatnie przecieraj tym twarz, a następnie pozostaw do wyschnięcia.

Usuwanie brodawek zwykłych
Aby usunąć brodawkę zwykłą należy nasączyć wacik octem jabłkowym i przyłożyć do miejsca nią zajętego. Wacik obwiąż bandażem lub zaklej plastrem, żeby się nie przemieszczał. Zmieniaj opatrunek przynajmniej raz dziennie. Kontynuuj leczenie przez trzy lub cztery dni po zniknięciu brodawki, aby zapobiec jej nawrotowi.

Poparzenie słoneczne
Jeśli zdarzyło Ci się zbyt długo przebywać na słońcu i skóra uległa poparzeniu, warto przemywać ją rozcieńczonym octem. Należy zrobić miksturę w proporcji 1 część octu na 6 części wody. Szmatką nasączoną w takim roztworze przemywaj delikatnie oparzenie.

Przebarwienia na zębach
Czy wiesz, że ocet jabłkowy pomaga usunąć plamy z zębów? Pocieraj zęby wacikiem nasączonym octem jabłkowym, a następnie wypłukaj usta wodą.

Tonik do twarzy
Ocet jabłkowy może Ci pomóc uregulować pH skóry. Rozcieńcz jedną część octu w 2 częściach wody i rozprowadź miksturę wacikiem po twarzy. Taki tonik możesz stosować wieczorem po umyciu twarzy i rano przed nałożeniem kremu. Można też odrobinę octu jabłkowego nałożyć bezpośrednio na plamy starcze i zostawić na noc, aby rozjaśnić ich kolor.